Słowa, które leczą – prof. Artur Mamcarz gościem programu „Pytanie na Śniadanie”
Słowa, które leczą – prof. Artur Mamcarz gościem programu „Pytanie na Śniadanie” o sile komunikacji z pacjentem chorym na cukrzycę.
Jak mówić o cukrzycy tak, by nie wywoływać strachu, ale skłonić do działania? Jakie słowa mogą naprawdę zmotywować pacjenta, a nie tylko go informować? O roli języka, emocji i relacji lekarz–pacjent opowiadają prof. Jerzy Bralczyk – językoznawca i pacjent z cukrzycą – oraz prof. Artur Mamcarz – kardiolog i Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Holistycznej.
Punktem wyjścia do rozmowy w Pytaniu na Śniadanie stała się książka „Cukier na języku. Rozmowy o cukrzycy”, wyjątkowa publikacja stworzona wspólnie przez prof. Jerzego Bralczyka, prof. Artura Mamcarza i prof. Leszka Czupryniaka, diabetologa. Łączy ona solidną wiedzę medyczną z wrażliwością językową oraz społecznym spojrzeniem na życie z chorobą przewlekłą.
„Kluczowa sprawa, to używanie języka, który pacjent rozumie”. – podkreśla prof. Artur Mamcarz.
„Jeżeli ja mam zaufanie do lekarza, jest ono między innymi objawione tym, że porozumiewamy się dobrze, rozumiemy się nawzajem. […] Język jest takim środkiem, który może nam umożliwiać dobre działanie”. – zauważa prof. Jerzy Bralczyk.
Jest mądrze, refleksyjnie i z humorem – dokładnie tak, jak powinno się rozmawiać… o życiu z cukrzycą.
Zapraszamy serdecznie do wysłuchania wywiadu: https://pytanienasniadanie.tvp.pl/86786737/cukrzyca-bez-strachu-jak-mowic-by-pacjent-chcial-sie-leczyc.