Holistyka to nie tylko moda, to potrzeba chwili
„Holistyka to nie tylko moda, to potrzeba chwili”. Powstało Polskie Towarzystwo Medycyny Holistycznej.
W odpowiedzi na rosnącą potrzebę koncentracji na człowieku, a nie na chorobie, pojawia się nowa inicjatywa, która chce to zmienić. Polskie Towarzystwo Medycyny Holistycznej powstało z przekonania, że zdrowie to coś więcej niż brak choroby — to harmonia ciała, umysłu i stylu życia. Na czele PTMH stanął prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, ceniony lekarz i wykładowca, który od lat podkreśla wagę łączenia medycyny. „Leczymy człowieka, nie tylko jego chorobę” – przypomina.
PTMH to inicjatywa oparta na dowodach naukowych, promująca podejście całościowe, które uwzględnia zarówno ciało, jak i psychikę pacjenta, jego styl życia, potrzeby i kontekst społeczny.
„Naszą misją jest dzielenie się z Państwem (pracownikami ochrony zdrowia, pacjentami, organizacjami, partnerami) wiedzą i doświadczeniem uznanych autorytetów medycznych, która ma szansę przełożyć się na codzienną praktykę. Systematycznie na naszym profilu będą pojawiać się informacje dotyczące: programów edukacyjnych, webinarów, warsztatów, podcastów, szkoleń, itp.” zapewnia prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz.
Kto tworzy PTMH
Skład PTMH stanowią lekarze różnych specjalności. To pierwszy tak interdyscyplinarny Zespół, bo obok Pana Profesora Artura Mamcarza, mamy przekrój znakomitych ekspertów: prof. dr hab. n. med. Agnieszkę Mastalerz-Migas (medycyna rodzinna), prof. dr hab. n. med. Annę Czarnecką (onkologia kliniczna, biologia molekularna), dr n. med. Karola Momota (kardiologia), dr hab. n. med. Marcina Wełnickiego (choroby wewnętrzne, farmakologia kliniczna), dr hab. n. med. Alinę Kuryłowicz (choroby wewnętrzne, endokrynologia), dr n. med. Piotra Wierzbińskiego (psychiatria), dr hab. n. med. prof. UM w Łodzi Marcina Barylskiego (kardiologia), prof. dr hab. n. med. Grzegorza Dzidę (diabetologia), dr n. med. Andrzeja Depko (seksuologia, neurologia).
Skład Zarządu zamyka Robert Wróbel, Członek Zarządu i Przewodniczący Komitetu ds. medycznych, Polskiej Izby Gospodarczej w Japonii, którego rolą w Stowarzyszeniu jest wspieranie i rozwój wymiany lekarzy pomiędzy Polską i Japonią. „Chciałbym umożliwić polskim lekarzom wymianę wiedzy i doświadczenia z kolegami w Japonii, organizując staże w klinikach otwartych na holistyczne spojrzenie na pacjenta. Jestem zaszczycony, że mogę uczestniczyć w tym pięknym przedsięwzięciu z Ikonami Polskiej Medycyny”, mówi Robert Wróbel.
Holistyczne podejście
Nowoczesna medycyna wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Holistyczne podejście staje się platformą integrującą wiedzę kliniczną, psychologiczną i społeczną — w służbie jednego celu: poprawy jakości życia pacjenta. Model holistyczny daje szansę na skuteczniejszą prewencję i bardziej spersonalizowaną terapię. To inwestycja w lepsze efekty leczenia i zdrowsze społeczeństwo.
Zarejestruj się, aby być na bieżąco z Polskim Towarzystwem Medycyny Holistycznej.