Cukier na języku. Rozmowy o cukrzycy – książka mądra, szczera i z humorem
Cukier na języku. Rozmowy o cukrzycy - książka mądra, szczera i z humorem pod Patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Holistycznej
Czy można mówić o cukrzycy lekko, mądrze i z humorem? Można – pod warunkiem, że spotykają się przy stole językoznawca z cukrzycą, kardiolog z sercem do pacjenta i diabetolog, który zna temat od podszewki. Efekt? Smakowita uczta rozmów o zdrowiu, języku, stylu życia i… ludzkiej naturze.
Nieczęsto spotyka się książki, które potrafią jednocześnie uczyć, wzruszać, bawić i otwierać oczy. „Cukier na języku. Rozmowy o cukrzycy” to właśnie taka publikacja – niezwykły dialog trzech wybitnych profesorów, wśród których mamy przywilej wymienić naszego prezesa, prof. Artura Mamcarza.
To nie jest opowieść „o chorobie” w tradycyjnym sensie. To rozmowa – żywa, mądra, wielowymiarowa – o cukrze i cukrzycy, ale też o języku, emocjach, codziennych wyborach i o tym, jak medycyna spotyka się z człowiekiem, a nauka z poczuciem humoru.
W tej świeżo wydanej publikacji każdy znajdzie tu coś dla siebie – pacjent, lekarz, ciekawy świata obserwator. Bo przecież cukrzyca dotyczy nie tylko poziomu glukozy we krwi. Dotyczy relacji, stylu życia, świadomości i… słów, jakimi o niej mówimy.
Z dumą i radością polecamy tę książkę – nad którą Patronat objęło Polskie Towarzystwo Medycyny Holistycznej. To lektura, po którą warto sięgnąć sercem, rozumem i z uśmiechem.
Zapraszamy serdecznie do posmakowania wiedzy inaczej niż zwykle – więcej o książce można znaleźć tutaj: https://pzwl.pl/Cukier-na-jezyku,289628533,p.html.
Wokół książki odbyła się również inspirująca debata – spotkanie pięciu perspektyw: prof. Jerzego Bralczyka, prof. Artura Mamcarza, prof. Leszka Czupryniaka, Moniki Kaczmarek – prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Angeliny Ziębińskiej – pacjentki żyjącej z cukrzycą typu I.
Ta rozmowa pokazuje, jak ogromne znaczenie ma empatia, zrozumienie i uważność po obu stronach – lekarskiej i pacjenckiej. Jak wiele możemy się od siebie nawzajem nauczyć, jeśli tylko zechcemy się naprawdę słuchać.

Właśnie w tym duchu zabrzmiały słowa prof. Artura Mamcarza, który podczas debaty podkreślił:
„To porozumienie pomiędzy lekarzem a pacjentem determinuje sukces ich obu. Sukces pacjenta – w kontekście prawidłowej diagnozy i wyboru odpowiedniej terapii, a dla lekarza – sukces pacjenta jest sukcesem”.
Zapraszamy serdecznie do jej posłuchania: https://www.facebook.com/pzwl.wydawnictwo.lekarskie/videos/1243901857116804.